Čtvrtek 20. února 2020, svátek má Oldřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. února 2020 Oldřich

Slovíčko k odvodům

14. 02. 2020 12:00:59
S pravidelností téměř předvídatelnou se nám opět po čase v politickém prostoru objevilo staronové téma obnovení vojenských odvodů. Ale bylo by to k něčemu?

Myšlenka znovuzavedení odvodů je, stejně jako dříve, podepírána argumenty o nutnosti získat přehled o počtu potenciálních branců. Nové nicméně je, že se odkazuje dokonce i na vlastenectví. Tak tedy především, čemu že by odvody pomohly? Jsem si jistý, že za současné situace vůbec, ale vůbec ničemu.

V dobách minulých byly odvody navázány na základní vojenskou službu. Mladý jinoch se ve věku 18 let dostavil ke komisi, ta jej posoudila a většinou velmi brzy poté následoval povolávací rozkaz k nástupu plnění nejčestnější povinnosti. Po jejím ukončení pak chlapec, ze kterého vojna udělala chlapa, zůstával v evidenci okresních vojenský správ. Měl oznamovací povinnost v případě přestěhování, zhoršení zdravotního stavu či změny dalších rozhodujících okolností. Byl dále povoláván na vojenská cvičení, která též sloužila k ověřování platnosti dříve získaných údajů. Okresní vojenské správy spolupracovaly s tehdejšími národními výbory na všech úrovních. V neposlední řadě, i orgány státní správy a administrativy měly své povinnosti vůči vojenským orgánům.

Jenže odvody dnes? Mladí by se dostavili před komisi, kde by jim byl změřen tlak a tep, případně bylo nahlédnuto do výpisu ze zdravotní dokumentace. Sdělili by svou kvalifikaci, odbornost, bydliště, a zda jim svědomí či jiný důvod nebrání plnit brannou povinnost. To je vše. Jelikož si lze jen těžko představit provádění relevantních fyzických testů, ani tělesnou zdatnost bychom nezjistili.

Přidaná hodnota odvodů by tedy byla minimální. Mimo jiné i proto, že většinu z potřebných údajů stát stejně již schraňuje ve svých již fungujících či plánovaných centrálních registrech. Především ovšem je nutno zdůraznit, že získané údaje by byly stejně platné pouze a jen v okamžiku odvodů. O měsíc později by již valná část informací neplatila, za půl roku by jejich vypovídací hodnota byla ještě nižší a za několik let vlastně naprosto zanedbatelná. Stále by totiž chyběl nástroj ke sledování změn a ověřování platnosti potřebných dat. Přirozeně, zcela bezobsažné by logicky potom byly jakési jen částečně odvody, ať již dobrovolné, nebo výběrové prováděné na základě nějaké odbornosti.

Aby bylo jasno, odvody by jistě smysl měly, ovšem pouze v případě, že by byly součástí funkčního systému. Museli bychom změnit právní předpisy, vytvořit podmínky pro jejich provádění, uložit oznamovací povinnosti jak brancům, tak různým organizacím a článkům státní správy a samosprávy, posílit pozici, pravomoci a personální obsazení kompetentních vojenských správních úřadů, tedy krajských vojenských velitelství. Opravdu je to dnes to nejdůležitější? Zvláště když naše schopnost brance v případě potřeby mobilizovat se stejně hraničně blíží k nule?

Ano, je třeba si uvědomit, že sluníčkově skvělý svět plný lásky se nekoná a konat prostě nikdy nebude. A je třeba se připravit i na špatné a ještě horší chvíle. Ale když chcete zpojízdnit auto zralé do šrotu, také mu jen nevyměníte jedno kolo. Tudíž ani odvody v tuto chvíli nic neřeší, jen by znamenaly další zbytečnou povinnost navalenou na občany a vznik nemálo nových byrokratických pozic v naší armádě. Jako bychom v ní neměli úředníků již dnes víc než dost. Naopak, pokud máme rádi naši zem a chceme k ní být zodpovědní, nezbude nám dříve nebo později nic jiného, než vzít to ‚z gruntu‘ a změnit připravenost našeho státu na obranu ve všech směrech. Od přizpůsobení právního rámce, přes přípravu obyvatel, území, státních i jiných úřadů, vyčlenění a přípravu náležitých zdrojů, až po ‚znovuobjevení‘ civilní ochrany.

Ještě poznámka k odvodům a vlastenectví. Povinné odvody samozřejmě nemají s vlastenectvím nic společného. Ostatně již výraz ‚povinný‘ princip vlastenectví popírá. Povinné odvody, stejně jako třeba povinná branná výchova, z nikoho patriota neudělají. A koneckonců vlastence již máme v aktivních zálohách. Proč tedy těch 100 milionů ročně, které by odvody dle Ministerstva obrany stály (například zde), nedat raději třeba na ně? Jo, a spousta opravdových vlastenců je také u dobrovolníků. Ano u těch, které se i mnozí politici ohánějící se vlasteneckými odvody snaží zastrašit, zadupat a zrušit.

Mimochodem, jen drobný dotaz. Branná povinnost se týká i žen – ty budeme odvádět také?

Autor: Jan Holek | pátek 14.2.2020 12:00 | karma článku: 11.53 | přečteno: 413x

Další články blogera

Jan Holek

Co je doma, to se... dá prodat

I největší velikán našich dějin se může mýlit. Budoucnost prý totiž již nepatří aluminiu! A dle ministra naší vlády ani žádným jiným neželezným kovům.

10.1.2020 v 9:55 | Karma článku: 20.38 | Přečteno: 545 | Diskuse

Jan Holek

Takhle se atentáty nedělají

Spojené státy se na Blízkém východě chovají jako slon v porcelánu. Poté, co ztratili jakoukoli významnější roli v Sýrii, vypadá to, že možná smíří i letité nepřátele, Írán a Irák. Proti sobě.

7.1.2020 v 16:29 | Karma článku: 42.06 | Přečteno: 5921 | Diskuse

Jan Holek

Armáda Evropské unie je nebezpečná myšlenka

Konečně jsme se to dozvěděli. NATO je v podstatě skoro mrtvé nebo alespoň jistě zůstane po avizované mozkové smrti ochrnuté, dementní či jinak postižené.

18.12.2019 v 10:33 | Karma článku: 30.04 | Přečteno: 935 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

David Dlouhý

Riziko radikalizace muslimů v našich věznicích

Radikalizace pachatelů trestných činů muslimského vyznání, ke které dochází při výkonu trestu ve věznicích, je palčivým problémem. Jak nástup tohoto fenoménu řešit, respektive je možno mu v našich podmínkách předejít?

20.2.2020 v 11:47 | Karma článku: 12.95 | Přečteno: 320 | Diskuse

Petr Machovský

Stát už asi nemá z čeho rozdávat, tak si půjčí bezúročně od podnikatelů

Ve středu 12. února 2020 schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona, měnící daňový řád.Tato novela prodlouží lhůtu, kdy se podnikatelům vrátí odpočet DPH, o 15 dnů.Vzniklý problém podnikatelů očividně vládní poslance nezajímá.

19.2.2020 v 16:35 | Karma článku: 27.92 | Přečteno: 671 | Diskuse

Hana Šťastná

Americký dobytek a Trump ubližují ČR. Který klaun se jí zastane?

Při poslechu „oscarového“ projevu amerického herce Joaquina Phoenixe (JP) jsem si vzpomněla na smutný osud Čestmíry Radové (ČR), na poťouchlost Donalda Trumpa a na chřadnoucí české zemědělství.

19.2.2020 v 14:46 | Karma článku: 19.49 | Přečteno: 609 | Diskuse

Jaroslava Janderová

Smutné tance nad hroby obětí totalitních režimů

Dvacáté století přineslo kromě spousty dobrého naší zemi také dvě hrůzná období nadvlády totalitních režimů. Proto si jej bezpochyby stojí za to připomínat. A rozhodně by tato premisa měla stát nad všemi parciálními zájmy.

18.2.2020 v 10:36 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 478 | Diskuse

Natálie Vachatová

Bylo mi líto, že nemám boty, než jsem potkal člověka, který nemá nohy

Z událostí poslední doby se může zdát, že realita našich všedních dnů se stále zhoršuje. Já si ale myslím, že je to pořád ještě dobré. Může být totiž hůř, a proto bychom nyní neměli propadat panice. Tedy ještě ne teď.

18.2.2020 v 8:29 | Karma článku: 22.73 | Přečteno: 687 | Diskuse
Počet článků 6 Celková karma 26.00 Průměrná čtenost 1868

Plukovník AČR ve výslužbě. Původně vojenský pilot, účastník několika zahraničních operací, předseda odborné komise pro obranu hnutí Trikolora

Najdete na iDNES.cz